Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Za štúdiom mimo Slovenska: Ktorá vysoká škola v zahraničí stojí za to?

Vysokoškolské štúdium v zahraničí vás nemusí finančne zruinovať, stačí získať plne hradené štipendium a všetky bežné výdavky spojené so štúdiom zahŕňajúce školné, ubytovanie, stravovanie a cestovné máte preplatené. V danom prípade dokonca štúdium na zahraničnej vysokej vyjde lacnejšie ako u nás doma. 

Tak prečo to neskúsiť a nespoznať niektorú z cudzích krajín? Nehovoriac o tom, že mnohé univerzity v Anglicku či Spojených štátoch patria medzi tie najprestížnejšie na svete.

Štúdium v zahraničí 

Ak by vám však šťastie pri získaní štipendia neprialo, nezúfajte. Sen o štúdiu za hranicami nie je hneď stratený, iba je treba hľadať iné cestičky, ako ho zrealizovať. Veľmi častou možnosťou sú tzv. nekomerčné pôžičky na štúdium, ktoré mnohé krajiny na čele s Veľkou Britániou poskytujú. A v niektorých krajinách, v Dánsku napríklad, je zasa štúdium celkom bezplatné.

V krajinách Európskej únie sa však poplatky za vysokoškolské štúdium veľmi líšia. Kým niekde je to skutočne celkom zadarmo, prípadne ide o niekoľko sto eur ročne, sú štáty, kde je štúdium na vysokej veľmi drahý špás, keďže poplatky za univerzitu a všetko s tým spojené sa môžu vyšplhať až na niekoľko tisíc ročne. 

Kvalita vysokých škôl v zahraničí

Významnú úlohu pri rozhodovaní, kam za zahraničným štúdiom, však okrem poplatkov zaň zohráva aj kvalita danej vysokej a celkovo školstva ako takého v tej-ktorej krajine. Je treba povedať, že v Európe je množstvo špičkových univerzít, ktoré sa každoročne umiestňujú na popredných priečkach rôznych svetových rebríčkov hodnotiacich úroveň vysokoškolského vzdelania na jednotlivých univerzitách.

Objektívne sú najkvalitnejšie vysoké školy v Nemecku a vo Veľkej Británii na čele s Oxfordom, Cambridge a Freie Universität a Technische Universität v Berlíne. Do prvej 50-tky najprestížnejších univerzít sa však podarilo dostať aj Karlovej Univerzite v Prahe, čo tiež zvyšuje jej kredit a obľúbenosť medzi slovenskými nádejnými vysokoškolákmi.

Tak čo vy a štúdium na vysokej v zahraničí? Ste za alebo radšej ostanete študovať doma?

S týmto rozhodnutím vám nepomôžeme, ale keby ste potrebovali pomôcť so záverečnou alebo inou vysokoškolskou prácou, pokojne sa na nás obráťte.

Čo znamená MBA titul a ako ho získať

MBA (Master of Business Administration) je jedným z najuznávanejších a najpopulárnejších titulov na svete v oblasti podnikania a manažmentu.   MBA (Master of Business Administration) je jedn…

Ukončenie štúdia na vysokej škole – čo by ste mali vedieť

Ukončiť vysokú školu môžete dvoma spôsobmi – buď je štúdium nad vaše sily alebo máte iné dôvody, kedy (ne)dobrovoľne opustíte štúdium, alebo ste ju úspešne skončili s titulom vo vrecku. Ukončiť…

Výhody a nevýhody študentského účtu v banke

Študentský účet je bankový účet špeciálne určený pre študentov, ktorým môže priniesť určité výhody a nevýhody v porovnaní s bežnými účtami. Keby ale nevýhody prevažovali nad výhodami, neboli by…