Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Za štúdiom mimo Slovenska: Ktorá vysoká škola v zahraničí stojí za to?

Vysokoškolské štúdium v zahraničí vás nemusí finančne zruinovať, stačí získať plne hradené štipendium a všetky bežné výdavky spojené so štúdiom zahŕňajúce školné, ubytovanie, stravovanie a cestovné máte preplatené. V danom prípade dokonca štúdium na zahraničnej vysokej vyjde lacnejšie ako u nás doma. 

Tak prečo to neskúsiť a nespoznať niektorú z cudzích krajín? Nehovoriac o tom, že mnohé univerzity v Anglicku či Spojených štátoch patria medzi tie najprestížnejšie na svete.

Štúdium v zahraničí 

Ak by vám však šťastie pri získaní štipendia neprialo, nezúfajte. Sen o štúdiu za hranicami nie je hneď stratený, iba je treba hľadať iné cestičky, ako ho zrealizovať. Veľmi častou možnosťou sú tzv. nekomerčné pôžičky na štúdium, ktoré mnohé krajiny na čele s Veľkou Britániou poskytujú. A v niektorých krajinách, v Dánsku napríklad, je zasa štúdium celkom bezplatné.

V krajinách Európskej únie sa však poplatky za vysokoškolské štúdium veľmi líšia. Kým niekde je to skutočne celkom zadarmo, prípadne ide o niekoľko sto eur ročne, sú štáty, kde je štúdium na vysokej veľmi drahý špás, keďže poplatky za univerzitu a všetko s tým spojené sa môžu vyšplhať až na niekoľko tisíc ročne. 

Kvalita vysokých škôl v zahraničí

Významnú úlohu pri rozhodovaní, kam za zahraničným štúdiom, však okrem poplatkov zaň zohráva aj kvalita danej vysokej a celkovo školstva ako takého v tej-ktorej krajine. Je treba povedať, že v Európe je množstvo špičkových univerzít, ktoré sa každoročne umiestňujú na popredných priečkach rôznych svetových rebríčkov hodnotiacich úroveň vysokoškolského vzdelania na jednotlivých univerzitách.

Objektívne sú najkvalitnejšie vysoké školy v Nemecku a vo Veľkej Británii na čele s Oxfordom, Cambridge a Freie Universität a Technische Universität v Berlíne. Do prvej 50-tky najprestížnejších univerzít sa však podarilo dostať aj Karlovej Univerzite v Prahe, čo tiež zvyšuje jej kredit a obľúbenosť medzi slovenskými nádejnými vysokoškolákmi.

Tak čo vy a štúdium na vysokej v zahraničí? Ste za alebo radšej ostanete študovať doma?

S týmto rozhodnutím vám nepomôžeme, ale keby ste potrebovali pomôcť so záverečnou alebo inou vysokoškolskou prácou, pokojne sa na nás obráťte.

Najčastejšie gramatické chyby II: Ktorí / ktorý a mi/my

  V ďalšom pokračovaní seriálu o gramatike nadviažeme na populárny článok Najčastejšie gramatické chyby, ktoré už nikdy nesprav…

Záverečné práce

Vysoké školy na Slovensku poskytujú študentom možnosť hlbšie sa ponoriť do svojho odboru prostredníctvom záverečných prác. Tieto pr…

Kvalitatívny výskum v záverečnej práci

Jedným z najdôležitejších prvkov záverečnej práce je výskum, ktorý je poháňaný nielen kvantitatívnymi dátami, ale aj…