Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Základné časti diplomovej práce: Nezabudnite na dobrý úvod!

Možno ste presvedčení o tom, že na štruktúre či správnej forme vašej diplomovky až tak nezáleží. Podstatné predsa je, aby bola originálna a prínosná. Áno, to nepochybne zaváži, ale bez požadovanej formálnej úpravy a všetkých povinných častí vás žiadna komisia, ani oponent na obhajobách nepochvália. Vlastne, možno vás k nim ani nepripustia. Preto pozor na to, aby diplomová práca spĺňala všetko, čo spĺňať má.

Úvod diplomovej práce

Povinné časti každej diplomovej práce

- úvodná časť

- hlavná textová časť

- prílohy (v prípade, že ich vaša práca obsahuje)

Úvodná časť a jej zložky

Úvodná časť diplomových prác sa nezaobíde bez obalu práce, nemal by chýbať ani titulný list, nasleduje zadanie diplomovej práce,  po ňom čestné vyhlásenie,  poďakovanie autora, abstrakt v slovenskom jazyku aj cudzom jazyku, predhovor, obsah aj zoznam ilustrácií, skratiek či grafov, ak sa vo vašej diplomovke nachádzajú.

Nie všetko sú to povinné časti, napríklad poďakovanie možno vynechať, ale odporúčame tak nerobiť. Je to totiž skvelá príležitosť spomenúť všetky dôležité osoby, ktoré vám s diplomovou prácou pomohli, školiteľ trebárs, čo rozhodne dobre zapôsobí nielen na neho.

Hlavná textová časť a úvod v nej

Diplomová práca má v podstate úvody dva, úvod v zmysle úvodnej časti (viď odstavec predtým) a úvod diplomovej práce, ktorý je súčasťou hlavnej textovej časti diplomovky. V zásade je síce na jej začiatku, no paradoxne sa píše až na konci práce na práci, kedy sú už známe výsledky výskumu, aj dopísané všetky kapitoly teoretickej časti.

Jeho obsahom je stručná charakteristika výsledkov výskumu vrámci nastolenej témy. Možno tu uviesť aj použité metódy práce, informačné zdroje, ako i ciele a ich splnenie/nesplnenie a dôvody, prečo je tomu tak.

Súčasťou hlavnej textovej časti je okrem úvodu aj jadro, ktoré je považované za hlavnú časť celej práce. Zvyčajne sa delí na teoretickú a interpretačnú časť.

Snáď už máte zasa o čosi ajasnejšie v tom, čo všetko je v diplomovke dôležité. A ak by predsa len nie, sme tu pre vás.

Ako získať prax už počas školy?

V súčasnom konkurenčnom svete práce je získanie praxe už počas školy kľúčové pre budúcich absolventov. Firmy čoraz častejšie vyžadujú…

Praktický sprievodca študenta pred nástupom na vysokú školu

Leto medzi maturitou a začiatkom novej etapy na vysokej škole je z pohľadu študenta najdlhšie, aké mu náš školský systém pon…

Najčastejšie gramatické chyby II: Ktorí / ktorý a mi/my

  V ďalšom pokračovaní seriálu o gramatike nadviažeme na populárny článok Najčastejšie gramatické chyby, ktoré už nikdy nesprav…