Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Záver bakalárskej práce. Čo by mal obsahovať?

Záver bakalárskej práce píšu študenti vždy s miernou obavou ohľadom dosiahnutých výsledkov, ktoré nevedia správne interpretovať. Napriek tomu ho píšu s úsmevom na perách, keďže vedia, že stovky hodín, ktoré strávili prácou na svojej bakalárske či diplomovke, sa blížia ku koncu a konečne budú mať voľno. Čo by ste mali vedieť o závere práce?

Záver bakalárskej práce

Záver bakalárskej práce je v podstate posledná hlavná kapitola, po ktorej nasleduje už len zoznam použitej literatúry, v niektorých prípadoch aj zoznam príloh alebo samotné prílohy, ktoré nie sú súčasťou práce. Rozsahom môže mať niekoľko normostrán a píše sa ešte pred abstraktom, no niektorí študenti ho píšu dokonca aj pred úvodom.

Výsledky vašej práce

Záver vašej práce by NEMAL obsahovať výsledky vášho skúmania – tie by mali byť zapracované a zhodnotené už v predchádzajúcich kapitolách. V závere ich len vhodne interpretujete a porovnáte, prípade potvrdíte alebo vyvrátite hypotézu či inú otázku, ktorú ste skúmali vo vašej záverečnej práce. To je hlavný zmysel celého záveru – prácu akosi formálne uzavrieť.

Porovnanie s inými výsledkami

V závere môžete porovnať výsledky vašej práce s inými príbuznými výsledkami – napríklad ak sledujete nejaký demografický faktor vo vašom okrese za určité obdobie, môžete to porovnať s predchádzajúcim obdobím, ktoré spracovával iný študent 10 rokov pred vami. Ak ste hľadali nejakú novú metódu riešenia určitého problému, môžete ju porovnať s inými metódami.

Možnosti pokračovania ďalšieho výskumu

V bakalárskej práci môžete na záver načrtnúť aj možnosti pokračovania výskumu problematiky, ktorú ste spracovávali. Nie je ničím výnimočným, že študenti spracovávajú tú istú tému aj v diplomovej práci, len ju vypracujú rozsiahlejšie a viac autorsky. Diplomová práca už nie je len kompilát ako bakalárka, obsahuje viac vlastného výskumu.

Odkaz na ďalšie práce

Práce, ktoré sú podobné vašej, no necitovali ste ich priamo vo vašej práci, môžete spomenúť práve v závere ako tip pre čitateľa, kde môže nájsť ďalšie informácie ohľadom vami spracovanej témy – od iných autorov a z iného uhla pohľadu. Spomenúť však môžete aj citované práce, ktoré však nedostali v hlavných kapitolách dostatočný priestor.

 

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Všetko, čo je potrebné vedieť o bakalárskej práci

Čo to je bakalárska práca a aký má rozsah Bakalárska práca predstavuje písomnú prácu, ktorú študent vypracúva na z…

Čo sú to záverečné práce? Aké poznáme?

  Štúdium na vysokej škole je plné výziev. Tou najväčšou je príprava záverečnej práce, ktorú je potrebné obh…

Marginálie v akademických prácach

  Marginálie, odvodené od latinského slova 'margo', čo znamená okraj, sú v akademickom svete uznávaným nástrojom na pridá…