Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Záverečná práca s chybami v čiarkach? Teraz už nie!

Písanie záverečnej práce môže byť veľkým problémom, a to z mnohých dôvodov. Nestíhate, neviete, kde začať či neovládate slovenský pravopis?

Pri tvorbe bakalárky či inej práce vám ochotne poradíme aj my, ale čo sa naštudovania gramatiky týka, to je na každom z vás.

Ktoré sú tie najčastejšie problémy, ktoré môžu pri písaní práce nastať?

Veľkým strašiakom sú nepochybne čiarky a ich správne umiestnenie. Vymenujeme si preto najčastejšie príklady zle uvedených čiarok.

Ako je to teda s áčkom?

Teraz nemyslíme „a“ ako známku v indexe, ale spojku, časticu... jednoducho písmenko „a“.

Ak aj vy patríte k neomylným študentom, ktorí sú presvedčení o tom, že „a“ je úplne v pohode, lebo pred ním sa nikdy čiarka nepíše, musíme vás vyviesť z omylu! Neprepadávajte ale hneď panike, možno to nebude také hrozné, ako sa vám teraz zdá...

Zopár výnimiek:

V prípade, že je „a“ súčasťou zloženej spojky, napr. „a teda“, „a preto“, „a tak“, ide o dôsledkový vzťah, preto tu čiarku píšeme.

Rovnako pri vyjadrení odporovacieho vzťahu zloženými spojkami „a predsa“, „a jednako“, „a pritom“ dávame pred áčko čiarku.

Pozor aj na „a to“. Ak tým bližšie vysvetľujeme alebo uvádzame dôvod výpovede, čiarku píšeme, ak však ide iba o spojenie „a“ so zámenom „to“, bude to bez čiarky.

Buď  či radšej alebo?

Dvojice buď – buď, buď – alebo, aj – aj, ani - ani tiež nejednému z nás spôsobujú ťažkosti.

Písať čiarky či nepísať, a ak áno, tak kde vlastne? Veľa ľudí skutočne nevie, že pred každou druhou spojkou sa v týchto, tzv. vylučovacích prípadoch, čiarka písať musí. A to aj vtedy, že je prvá spojka zamlčaná, čo je už skutočne ťažký oriešok i pre študentov – budúcich jazykovedcov. Vtedy ako pomôcka poslúži si tú „neviditeľnú“ spojku na začiatok vety dosadiť aspoň v duchu.

Čo vám ešte spôsobuje vrásky na čele?

Možno je to písanie čiarky pred podraďovacou spojkou. Pýtate sa, že to je zasa aká?

„Keď“, „kedy“, „aby“, „keby“, „pretože“

Zapamätajte si, že pri týchto podraďovacích spojkách platí jednoduchý systém: Čiarka sa pred nimi píše vždy, bez výnimiek! Iba , ak sa na začiatku vedľajšej vety objavia dve podraďovacie spojky vedľa seba, napr. „že ak“, „že keď“, „lebo keby“, pred druhou spojkou sa v takomto prípade čiarka už nedáva.

Tak čo, trochu sme vám pomohli? Alebo vás trápia iné „čiarkové“ problémy? Tým sa možno povenujeme nabudúce.

 

Podklady k záverečnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

 

Pozrite si aj iné z našich blogov.

Alebo Vás zaujíma Prečo som založil VSpráce.sk?

Pedagogické minimum - všetko, čo potrebujete vedieť

Pedagogické minimum je súbor vedomostí a zručností, ktoré sú potrebné na vykonávanie povolania učiteľa alebo iného pedagogického…

Priama, nepriama a polopriama reč: Viete rozdiely?

Priama reč Priama reč presne cituje slová hovoriaceho a je označená úvodzovkami. Tento štýl písania je užitočný na zachytenie autentického…

Ako by mal vyzerať životopis na vysokú školu

Pri uchádzaní sa o štúdium na vysokej škole je jedným z možných potrebných dokumentov váš životopis (CV). Či už sa hlá…