Všetko, čo je potrebné vedieť o bakalárskej práci
Čo to je bakalárska práca a aký má rozsah
Bakalárska práca predstavuje písomnú prácu, ktorú študent vypracúva na záver svojho bakalárskeho štúdia. Je to vlastne jeho prvý vážnejší výskumný projekt, ktorý si vyžaduje samostatnú prácu a hĺbkovú znalosť vybranej témy. Rozsah bakalárskej práce sa pohybuje obvykle od 40 do 60 strán, ale môže sa líšiť podľa školy.
Všeobecným účelom bakalárskeho štúdia je vzdelávať študentov v konkrétnej disciplíne na úroveň odbornosti, ktorá ich pripraví na pracovný svet, a zároveň zdokonaliť zručnosti v písaní, výskume, prezentácii a kritickom myslení .
História bakalárskeho titulu
Titul bakalár má bohatú a pestrú históriu, ktorá siaha až do stredoveku. Prvými univerzitami, kde sa začali udeľovať bakalárske tituly, boli najmä staré európske univerzity, ako napríklad v Bologni či Paríži.
V priebehu času sa tento akademický titul stal štandardným stupňom vysokoškolského vzdelania, predchádzajúcim získaniu magisterského titulu ( prípadne vyšších stupňov ).
Zaujímavosti o bakalárskej práci
Názov "bakalár" má svoje korene v latinskom slove "baccalaureus," čo znamená "mladý muž súcitný s vedomosťou." Tento názov odráža mladistvý a vedecký duch, ktorý je spojený s bakalárskym stupňom. Vo svojom pôvodnom zmysle mal bakalársky titul spojenie so slávnym vavrínovým vencom, ktorý nosili v antickom Ríme úspešní študenti a víťazi. Nazýval sa "bacca-laureus," čo v preklade znamená "vavrínová bobuľa." Symbolizovala víťazstvo a poctu.
Aké sú hlavné časti bakalárskej práce
Bakalárska práca má štandardnú štruktúru, ktorá sa skladá z niekoľkých hlavných častí. Úvod by mal poskytnúť čitateľovi prehľad o téme a zdôvodnenie výberu danej problematiky. Teoretická časť sa zaoberá prehľadom existujúcich poznatkov a teórií, ktoré súvisia s témou práce. Metodológia popisuje postup, ktorým bol výskum realizovaný.
Samotná analýza a interpretácia výsledkov sú neoddeliteľnou súčasťou bakalárskej práce. Diskusia následne zhodnocuje dosiahnuté výsledky a stavia ich do kontextu s existujúcimi teóriami a poznatkami. Na konci nasleduje záver, ktorý sumarizuje hlavné nálezy práce.
Štruktúra bakalárskej práce
Na začiatku je potrebné uviesť, že štruktúra práce sa môže meniť od univerzity po univerzitu, preto je potrebné zosúladiť túto štruktúru s požiadavkami vašej školy.
- Názov práce
- Meno autora
- Názov univerzity
Anotácia:
- Stručný prehľad o obsahu práce, jej cieľoch a dosiahnutých výsledkoch.
Abstrakt:
- Krátke zhrnutie práce v slovenskom a anglickom jazyku.
Obsah:
- Výpis kapitol a podkapitol s číslami strán.
- Zoznam ilustrácií (nepovinná časť), Zoznam tabuliek (nepovinná časť), Zoznam skratiek a značiek, Slovník (nepovinná časť)
Úvod:
- Zadefinovanie témy
- Formulácia cieľov a otázok výskumu
- Zavedenie do širšieho kontextu
Teoretická časť:
- Rešerš literatúry
- Teoretický rámec
Metodologická časť:
- Charakteristika výskumu
- Opis použitých metód
- Popis vzorky a ich výberu
Analýza a interpretácia výsledkov:
- Prezentácia dát
- Interpretácia výsledkov
Diskusia:
- Zhodnotenie dosiahnutých výsledkov
- Diskusia o spôsoboch, ako sú výsledky spojené s cieľmi a otázkami výskumu
- Zhodnotenie celkovej práce
- Odpovede na otázky výskumu
- Význam výsledkov
Zoznam použitej literatúry:
- Všetky zdroje, ktoré boli použité v práci, s kompletnými bibliografickými informáciami
Prílohy:
- Grafy, tabuľky, dotazníky a iné prílohy, ktoré podporujú obsah práce ( nepovinná časť )
Ak si s bakalárskou prácou neviete dať rady a potrebujete pomoc, u nás ju nájdete. Naši profesionálni spolupracovníci pre vás pripravia podklady k úspešnému ukončeniu bakalárskeho štúdia. Neváhajte vypísať nezáväznú cenovú ponuku. Zaručujeme maximálnu diskrétnosť už 9 rokov.