Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Resumé v bakalárskej alebo diplomovej práci

resumé v bakalárskej alebo diplomovej práci

 

Čo je to resumé a aký má pôvod?

Resumé je stručný prehľad alebo zhrnutie obsahu záverečnej ( bakalárskej alebo diplomovej ) práce, ktorý poskytuje čitateľovi rýchly náhľad na hlavné myšlienky a výsledky prezentované v danom dokumente. Slovo "resumé" má francúzsky pôvod a znamená "zhrnutie" alebo "prehľad". V kontexte záverečných prác sa resumé často využíva na zobrazenie podstaty práce, aby mohli záujemcovia rýchlo zhodnotiť relevanciu textu pre ich potreby.


Kde sa v rámci záverečnej práce resumé píše?

V bakalárskej alebo diplomovej práci sa resumé obvykle nachádza na konci medzi záveromzoznamom použitej literatúry. Jeho cieľom je poskytnúť čitateľovi rýchly prehľad o tom, čo môže od práce očakávať. Resumé by malo byť dostatočne informatívne na to, aby čitateľ mohol rozhodnúť, či chce čítať celú prácu alebo sa zamerať na konkrétne časti.

 


V akom jazyku sa píše?

Resumé sa často píše v jazyku, v ktorom je napísaná daná bakalárska alebo diplomová práca. V prípade, že je práca písaná v slovenskom jazyku, môže byť požiadavka od inštitúcie alebo univerzity pridať resumé aj v angličtine. Tým sa zabezpečí, že práca je prístupná a zrozumiteľná širšiemu publiku, vrátane medzinárodných recenzentov alebo výskumníkov.


Aký je rozdiel medzi resumé a abstraktom?

Hoci sa termíny "resumé" a "abstrakt" často používajú zameniteľne, existujú medzi nimi jemné rozdiely:

Obsah: Abstrakt obvykle poskytuje stručný prehľad celej práce, vrátane metodológie, hlavných výsledkov a záverov. Resumé môže byť voľnejšie formované a zamerať sa viac na hlavné myšlienky a argumenty práce, bez podrobnejšieho popisu metodológie.

Dĺžka: Abstrakt je často obmedzený na určitý počet slov alebo znakov, aby bol konzistentný a štandardizovaný. Resumé môže byť niekedy dlhšie a obsahovať viac informácií.

Použitie: V kontexte záverečnej vysokoškolskej práce je abstrakt nevyhnutným komponentom, ktorý čitatelia a databázy využívajú na rýchle zhodnotenie relevancie článku. Resumé sa častejšie vyskytuje v dlhších prácach, ako sú knihy, lebo práve bakalárske, či diplomové práce.

V praxi je dôležité sledovať špecifikácie a požiadavky konkrétnej univerzity, keď ide o písanie resumé alebo abstraktu.

Nie ste si istý, či je váš abstrakt, resumé, či anotácia vo vašej bakalárskej, či diplomovej práci v poriadku? Nechajte si vypracovať podklady od nás. Tu nájdete profesionalitu a diskrétnosť. Vyplňte nezáväznú cenovú ponuku a vyhnite sa stresu z písania záverečnej práce.

 

 

Podklady k diplomovke

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Všetko, čo je potrebné vedieť o bakalárskej práci

Čo to je bakalárska práca a aký má rozsah Bakalárska práca predstavuje písomnú prácu, ktorú študent vypracúva na z…

Čo sú to záverečné práce? Aké poznáme?

  Štúdium na vysokej škole je plné výziev. Tou najväčšou je príprava záverečnej práce, ktorú je potrebné obh…

Marginálie v akademických prácach

  Marginálie, odvodené od latinského slova 'margo', čo znamená okraj, sú v akademickom svete uznávaným nástrojom na pridá…