Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Resumé v bakalárskej alebo diplomovej práci

resumé v bakalárskej alebo diplomovej práci

 

Čo je to resumé a aký má pôvod?

Resumé je stručný prehľad alebo zhrnutie obsahu záverečnej ( bakalárskej alebo diplomovej ) práce, ktorý poskytuje čitateľovi rýchly náhľad na hlavné myšlienky a výsledky prezentované v danom dokumente. Slovo "resumé" má francúzsky pôvod a znamená "zhrnutie" alebo "prehľad". V kontexte záverečných prác sa resumé často využíva na zobrazenie podstaty práce, aby mohli záujemcovia rýchlo zhodnotiť relevanciu textu pre ich potreby.


Kde sa v rámci záverečnej práce resumé píše?

V bakalárskej alebo diplomovej práci sa resumé obvykle nachádza na konci medzi záveromzoznamom použitej literatúry. Jeho cieľom je poskytnúť čitateľovi rýchly prehľad o tom, čo môže od práce očakávať. Resumé by malo byť dostatočne informatívne na to, aby čitateľ mohol rozhodnúť, či chce čítať celú prácu alebo sa zamerať na konkrétne časti.

 


V akom jazyku sa píše?

Resumé sa často píše v jazyku, v ktorom je napísaná daná bakalárska alebo diplomová práca. V prípade, že je práca písaná v slovenskom jazyku, môže byť požiadavka od inštitúcie alebo univerzity pridať resumé aj v angličtine. Tým sa zabezpečí, že práca je prístupná a zrozumiteľná širšiemu publiku, vrátane medzinárodných recenzentov alebo výskumníkov.


Aký je rozdiel medzi resumé a abstraktom?

Hoci sa termíny "resumé" a "abstrakt" často používajú zameniteľne, existujú medzi nimi jemné rozdiely:

Obsah: Abstrakt obvykle poskytuje stručný prehľad celej práce, vrátane metodológie, hlavných výsledkov a záverov. Resumé môže byť voľnejšie formované a zamerať sa viac na hlavné myšlienky a argumenty práce, bez podrobnejšieho popisu metodológie.

Dĺžka: Abstrakt je často obmedzený na určitý počet slov alebo znakov, aby bol konzistentný a štandardizovaný. Resumé môže byť niekedy dlhšie a obsahovať viac informácií.

Použitie: V kontexte záverečnej vysokoškolskej práce je abstrakt nevyhnutným komponentom, ktorý čitatelia a databázy využívajú na rýchle zhodnotenie relevancie článku. Resumé sa častejšie vyskytuje v dlhších prácach, ako sú knihy, lebo práve bakalárske, či diplomové práce.

V praxi je dôležité sledovať špecifikácie a požiadavky konkrétnej univerzity, keď ide o písanie resumé alebo abstraktu.

Nie ste si istý, či je váš abstrakt, resumé, či anotácia vo vašej bakalárskej, či diplomovej práci v poriadku? Nechajte si vypracovať podklady od nás. Tu nájdete profesionalitu a diskrétnosť. Vyplňte nezáväznú cenovú ponuku a vyhnite sa stresu z písania záverečnej práce.

 

 

Podklady k diplomovke

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Čo je to normostrana a ako ju vypočítať?

Normostrana je štandardizovaná jednotka merania dĺžky textu, ktorá sa často používa v akademickom a profesionálnom písaní. Táto jednotka pom…

Efektívne učenie na skúšky - ako sa naučiť veľa za krátky čas

  Učenie na vysokej škole môže byť časovo aj tematicky náročné, ale sú existujú metódy, ako sa naučiť veľa za krátky čas. V tomto čl…

Prokrastinácia vysokoškolských študentov. Príčiny, následky a ako s ňou bojovať

Prokrastinácia - odkladať úlohy na neskôr. Pre mnohých študentov vysokých škôl je to nepriateľ, ktorý ich sprevádza po celú…