Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Záverečné práce

Vysoké školy na Slovensku poskytujú študentom možnosť hlbšie sa ponoriť do svojho odboru prostredníctvom záverečných prác. Tieto práce, či už bakalárske alebo diplomové, predstavujú dôležitú súčasť akademickej dráhy a reprezentujú krok smerom k odbornosti a poskytujú základ pre profesný život po škole. V tomto blogu si prejdeme…

Čo sú to záverečné práce? Aké poznáme?

  Štúdium na vysokej škole je plné výziev. Tou najväčšou je príprava záverečnej práce, ktorú je potrebné obhájiť, aby človek získal titul, ktorý mu už nikto nevezme. V tomto blogu sa budeme venovať téme "Záverečné práce" a pohľadáme odpovede na otázky, čo to vlastne sú a aké druhy záverečných prác m…

Resumé v bakalárskej alebo diplomovej práci

  Čo je to resumé a aký má pôvod? Resumé je stručný prehľad alebo zhrnutie obsahu záverečnej ( bakalárskej alebo diplomovej ) práce, ktorý poskytuje čitateľovi rýchly náhľad na hlavné myšlienky a výsledky prezentované v danom dokumente. Slovo "resumé" má francúzsky pôvod a znamená "zhrnutie" alebo "prehľad". V…

Najčastejšie gramatické chyby, ktoré už nikdy nespravíte

  Človek je tvor omylný a každému sa občas podarí spraviť gramatickú chybu. Pri dokumente, ako je bakalárska a diplomová práca, je to o to citlivejšie, že gramatika je jedným z hodnotiacich faktorov záverečnej práce. V dobe, kedy rôzne korektory ( spell check ) dokážu chybu v texte podčiarknuť, je tento problém menej častý, ale spoliehať sa na automatick…

Oponentské posudky pre záverečné práce

Oponentský posudok záverečnej práce je súčasťou akademického hodnotenia a obhajoby záverečnej práce (bakalárskej, diplomovej alebo dizertačnej práce).   Čo je to oponentský posudok? Oponentský posudok záverečnej práce je súčasťou akademického hodnotenia a obhajoby záverečnej práce (bakalárskej, diplomovej alebo dizertačnej práce). Je to proces, pri ktorom externý oponent, teda nezávislý expert…

Ako zvládať časový manažment pri písaní diplomovej práce?

  Pri písaní záverečnej práce ( bakalárska, či diplomová práca ) je dôležité udržať si produktivitu a dodržiavať termíny ( nielen tie zadané školou ale aj vlastné ). Jedine tak sa vyhnete stresu pri písaní práce. Je potrebné si uvedomiť, že samotné písanie práce je už len výsledkom výskumu a prípravy a reá…

Kedy začať písať záverečnú prácu?

  Ste v končiacom ročníku? Ak áno, začnite čím skôr. Myslíme to vážne. Či sa jedná o bakalársku alebo diplomovú prácu, obe si vyžadujú množstvo času a úsilia. Je potrebné si uvedomiť, že rozsah bakalárskej práce je menší – 30 až 40 normostrán ( 54 000 až 72 000 znakov vrátane medzier ). Vy ale s písaním zá…

Ako na číslovanie strán v bakalárskej alebo diplomovej práci?

  Keď dopíšete poslednú vetu vašej záverečnej práce, ešte nemáte vyhrané. Nasleduje formátovanie a zarovnávanie dokumentu, aby spĺňal isté platné normy. Väčšina vysokých škôl na Slovensku využíva jednotné formátovanie, preto by mali tieto pravidlá byť platné aj na vašej škole. V tomto článku si…

Výskum v diplomovej práci

[[contentNavigation]] Výskum či prieskum je súčasťou každej diplomovej práce. Ako ho však urobiť jednoducho a pritom efektívne? Na čo si dať pozor? Ponúkame definíciu aj názorný príklad.   Praktická časť diplomovej práce Súčasťou diplomovej práce je aj praktická, tzv. empirická časť. Praktická časť môže mať formu prieskumu, výskumu. Pri výskume…