Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ste čerstvý maturant, bakalár či magister, prípadne inžinier? Skvelá práca, gratulujeme! A okrem toho vám aj radi poradíme, aké povinnosti vám z toho plynú.

Čo všetko musíte ako spokojný už „neštudent“ vykonať, kam je treba zájsť a čo všetko z toho pre vás vyplýva??

Povinnosti čerstvých „neštudentov“

Maturita zvládnutá, diplomová práca na tému nezamestnanosť obhájená, aj štátnice sú úspešne za vami. Okrem maturitného vysvedčenia či diplomu je však pred vami aj niečo iné, a to nové povinnosti, ktoré ako už neštudujúci človek voči štátu máte. Ktoré konkrétne? Všetko závisí od stupňa ukončeného vzdelania, ako aj od toho, či plánujete v štúdiu pokračovať, alebo nie,

Ako čerstvý maturant plánujúci ísť po lete na vysokú, ste aj počas letných prázdnin stále študentom, a teda sa pre vás nemení prakticky nič.

Odo dňa, kedy zloží študent úspešne bakalárske alebo magisterské štátnice a v štúdiu viac nepokračuje, už nie je študentom. Nemýľte si však deň štátnic s dňom promócií, ktoré sú až neskôr. Pokiaľ ale pokračujete a z magisterského stupňa prechádzate plynulo na štúdium doktorandské, ostávate aj naďalej študentom.

Platenie odvodov po škole

Za všetkých študentov platí poistné do zdravotnej poisťovne štát. Za poistenca štátu sa považuje každý študent až do dňa vykonania štátnej záverečnej skúšky, t. j. do času, kým získa titul Bc., Mgr., Mgr. Art. Ing., Ing. Arch., PhD., MUDr., MDDr. či MVDr. V prípade, že ako čerstvý absolvent nechcete odvody platiť z vlastného vrecka, je treba hneď po štátniciach urobiť toto:

- zamestnať sa

- začať podnikať

- prihlásiť sa na úrad práce v mieste svojho bydliska.

Ak neurobíte ani jednu z vyššie spomenutých vecí, automaticky sa stávate samoplatiteľom, a teda je vašou povinnosťou prihlásiť sa v zdravotnej poisťovni vypísaním príslušného tlačiva a následne svojpomocne platiť odvody štátu.

S povinnosťami po vysokej Vám síce už nepomôžeme, no ak ešte študentom ste, radi Vám poradíme s tvorbou seminárnej či záverečnej práce.