Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Späť na blog

Kam na vysokú školu?

calendar 14.07.2016

Rozhodnutie, kam ísť študovať nie je jednoduché. Teda, ako pre koho. Niekto má už od detstva jasno v tom, čím chce byť a cieľavedomo ide za tým, až kým nedoštuduje svoju vysnenú vysokú. A je z neho úspešný lekár, právnik, manažér... Vy však možno patríte do druhej, značne početnej skupiny nerozhodných, ktorí nevedia, na akú vysokú a či vôbec. Povieme si, aké máte možnosti a tiež, čo všetko je treba zvážiť pri tomto ťažkom rozhodovaní.

Jednoduché otázky, zložité odpovede

To sa povie, vraj každý by mal vedieť, čo chce od života alebo či pokračovať v štúdiu aj na univerzite. Ale to vôbec nie je také samozrejmé, preto je fajn si pred takýmto významným rozhodnutím sadnúť, vziať do ruky pero a papier a poctivo sa zamyslieť. A zodpovedať si niekoľko dôležitých otázok. Ktoré to sú?

„Čo chcem v živote robiť?“

„Na akú školu si teda podám prihlášku?“

„Čo som sa doposiaľ naučil? Mám nejaké nadanie, talent na niečo?“

„A čo zasa vôbec neviem, čo ma nebaví?“

Čo si ešte všímať pri výbere vysokej školy?

Keď ste si úprimne zodpovedali vyššie položené otázky, no stále nie ste rozhodnutí a ponúka sa Vám priveľa možností, je načase zohľadniť aj aktuálne rebríčky vysokých škôl na Slovensku, tiež to, ako sa vyvíja trh práce u nás aj v zahraničí, informovať sa o možných budúcich zamestnávateľoch, výške platu, možnosti kariérneho rastu. Toto všetko nie je zanedbateľné, tak to nezanedbajte! Pokojne sa obráťte aj na skúsených odborníkov, radi Vám poradia a pomôžu sa zorientovať.

Vysoká škola verzus poctivé remeslo

Ak ste napokon dospeli k názoru, že vysoká nie je celkom pre Vás, toto zistenie nie je žiadna hanba. Možno Vás omnoho viac láka reálna prax, prípadne túžite vidieť svet, je toľko možností! Je dobré si uvedomiť, že samotná vysoká škola ešte nie je zárukou dobre platenej či uspokojivej práce. Veď nie nadarmo sa vraví, že kto vie nejaké poctivé remeslo, ten sa v živote nestratí. Obzvlášť, keď je tých skutočne schopných, veci znalých odborníkov ako šafránu.

No a Vy, ktorí si napriek tomu chcete dorobiť aj vysokú, aspoň si popri nej vybavte, hoci aj bezplatnú stáž v nejakej perspektívnej spoločnosti, prípadne stážujte v zahraničí. To sú totiž skúsenosti na nezaplatenie, ktoré majú v kombinácii s vysokoškolským titulom cenu zlata.